Kako gejmeri komuniciraju?

Gejmeri (igrači video igara) često su izloženi veoma lošoj verbalnoj komunikaciji koja je često praćena uvredama ili psovkama koje im šalju drugi igrači. Ovaj vid komunikacije i ako nekome izgleda bezazlen, drugima može uzrokovati traume i probleme sa samopouzdanjem u realnom životu.

Izloženost psovkama u toku igranja video igrica povezani su i sa agresijom, posebno kod tinejdžera.

Mnogi tinejdžeri psovke, vikanje i određene uvredljive fraze pravdaju njihovim “slengom” (žargonom), ali te “pošalice” i “uzrečice” umeju imati i negativne posledice na njihove sagovornike.

Često se dešava da u toku gejminga loši žargoni prelaze u veoma ozbiljne uvrede, omalovažavanja i pretnje koje prelaze granice morala i tu dolazi kod sagovornika osećaj nelagode, agresivnosti, pada osećaj samopouzdanja, i ne tako retko javlja se osećaj anksioznosti koji ostaje dugo ili trajno nakon gejminga.

Ovakvi vidovi komunikacija i delovanja pojedinaca u toku gejminga se svrstava u digitalno nasilje, a kod pojedinih osetljivijih osoba sa porodičnim problemima gde dete nema podršku najbližih može čak da dovede i do samoubistva.

Kako sprečiti?

Prvi i najbži lek je sklanjanje. Ako se neko neprimerno ponaša u toku komunikacije, uvek imate mogunost da ga blokirate (banujete) ili prijavite. Retke su igre u kojima se sagovornik ne može ukloniti ili sprečiti komunikacija sa njime.

Obrazovni sistemi moraju uvesti u praksu programe i radionice za verbalnu i neverbalnu komunikaciju gde bi se deca edukovala o komunikacijskim veštinama kako u stvarnom svetu tako i na internetu.

Kućno vaspitanje je ključni faktor razvoja svakog deteta pa i njegove komunikacije. Deca će se ponašati onako kako vide i čuju po primeru svojih roditelja ili staratelja.

Sportski duh je u gejmingu jedan od najvažnijih faktora koji bi trebao da prevladava iznad svega. Igranje video igara je jedan vid sporta gde se deca veoma pozitivno mogu razvijati i sticati nove veštine i znanja. Zbog toga igrama treba pristupiti tako da svaki igrač ima jednake mogućnosti a svoju pobedu stiču trudom i veštinom. Vređanje i omalovažavanje protivnika je jednako varanju u nekoj sportskoj disciplini i prikazuje mentalnu i moralnu slabost igrača.

Pored ova četiri najvažnija saveta, predlažemo da pročitate i više korisnih saveta o tome kako zaštititi decu u doba interneta.

 

Podelite na društvenim mrežama

Podeli na Facebook
Podeli na Twitter
Podeli na Linkdin
Podeli na Whatsapp