Poslednjih godina se promenio način na koji komuniciramo sa našim najmilijima, ali i način na koji provodimo slobodno vreme. Društvene mreže kao što su Facebook, Instagram, platforme kao što je YouTube ili aplikacije poput TikTok imaju veliki uticaj u ovom novom svetu u kojem živimo.
Danas mnogi od nas provode mnogo sati ispred ekrana na dnevnom nivou, bilo da je razlog gledanje video zapisa o mačićima, ćaskanje sa kolegama na poslu ili u nastavi.
Ove promene u našem načinu života nisu se desile samo kod odraslih, već i kod mnoge dece. Deca sada provode sate ispred svojih “pametnih” telefona ili tableta, pa čak I kada za to nema preke ili smislene potrebe.
Međutim, ova nagla promena u našem društvu stvorila je narušavanje bezbednosti koje pogađa sve nas, a deca nisu isključena. Zato roditelji i staratelji moraju ponovo da razmisle o tome kako su zaštićeni, prilagođavajući se tehnološkom društvu koje se stalno razvija.
Stoga, u daljem tekstu nudimo nekoliko saveta o tome kako zaštititi decu u eri interneta:
- Postavite vremenska ograničenja kojima je dozvoljeno da koriste svoje uređaje.
- Proverite za šta vaša deca koriste svoje uređaje i blokirajte neželjene i nebezbedne veb lokacije.
- Obrazujte ih da koriste tehnologiju na odgovoran način i poštujući druge korisnike na internetu. Kao što se dešava u stvarnom životu, poštovanje drugih je ključno na internetu i za njihovo obrazovanje.
- Neka shvate da ne bi trebalo da komuniciraju sa drugom decom ili odraslima koje ne poznaju u stvarnom životu.
- Pazite šta objavljuju ili dele na svojim društvenim mrežama (ako ih imaju). Imati svest o čemu pišu ili govore na društvenim mrežama je od suštinskog značaja za spoznaju njihovih interesovanja i izbegavanja budućih problema
- Uputite ih da ne dele lične podatke ni sa kim na mreži. Zaštita vaše privatnosti je ključna za sve nas, uključujući i decu. Od vitalnog je značaja da ih naučite da će sve što dele na internetu uvek biti tu.
- Koristite veb lokacije I pretraživaše za bezbednu pretragu koje blokiraju neprikladan sadržaj. Sigurne granice omogućavaju deci da napreduju dok istražuju bogatstvo informacija na internetu bez uobičajenih opasnosti.
- Kontrolišite instalacije aplikacija na njihovim uređajima. Postoje različita tržišta aplikacija koja sadrže ogromne količine aplikacija iz različitih kategorija. Izbegavajte preuzimanje neprikladnih aplikacija na osnovu njihovog sadržaja.
- Postavite dnevni raspored u kojem mogu da koriste svoje uređaje i blokirajte njihovu upotrebu tokom noći ili u školi. Upotreba uređaja na času može uticati i smanjiti njihov školski učinak I koncentraciju, pa je preporučljivo blokirati ili ograničiti upotrebu tokom školskih sati.
- Koristite usluge dobrog programa roditeljske kontrole koji nudi sve funkcije koje su vam potrebne za zaštitu vaše dece.
- I na kraju, ali najvažnije od svega, dajte im do znanja da uvek mogu da računaju na vašu pomoć i podršku kada se osećaju u opasnosti.
Potrebe za bezbednošću i zaštitom naše dece se uvek menjaju. Roditeljima je teško da prate nove trendove u tehnologiji, ali nikada nije bilo važnije za bezbednost i razvoj.