Proteklih godina razmatrali smo rastuću ulogu tehnologije u našim domovima i prednosti koje ona može imati za mlade ljude.
1981. prvi „lični računari“ počeli su da se useljavaju u naše domove, a sada 40 godina kasnije, biće vam teško da nađete dom bez njega. Sa pojavom interneta i mobilnih uređaja, računarstvo je postalo toliko dostupno da čak i mališani mogu da ga koriste. Sada gledamo kako odrastaju prve generacije dece koje odrastaju pored tableta, mobilnih i generalno računara pre nego što su nauče da pričaju.
Kakvu korist donosi ova tehnologija?
Prednosti
Sprovodi se mnoga istraživanja o korišćenju tehnologije od strane dece, a rezultati su prilično mešoviti, neki stručnjaci kažu da mala deca uopšte ne bi trebalo da budu izložena ekranima, dok drugi kažu u ispravnom okruženju i pomešani sa nizom drugih aktivnosti kao što su čitanje i vežbanje, može biti od koristi.
Fizička aktivnost, čitanje i ljudska interakcija uvek će igrati veoma važnu ulogu u razvoju deteta, a rad na računaru ne bi trebalo da zameni ili da bude štetno za ova iskustva, ali u pravom okruženju može doneti nova obrazovna iskustva maloj deci i pomoći im da razvijaju svoje veštine i proširuju svoje vidike:
Koordinacija oko-ruka
Edukativne igre koje zahtevaju od dece da prate objekte i da komuniciraju sa njima mogu pomoći u koordinaciji njihovih ruku i očiju, kao i u razumevanju interakcije sa sistemima, na primer saznanje da će pritisak na desno dugme izazvati željenu radnju.
Pristup obilju informacija
Deca mogu da uče samo ono što im je dostupno, dok su tradicionalno roditelji, prijatelji, škola i šira zajednica bi bili jedine kapije za učenje. Sada im svetska mreža pruža ogromnu biblioteku materijala koja im omogućava da otkriju nove stvari.
Jezičke veštine
Znajući da mogu da pitaju računar sve što žele da znaju, to pokreće detetovu želju za istraživanjem. Mnoga deca će koristiti glas da unesu svoje upite za pretragu u pretraživače, a zatim će morati da pročitaju i procene rezultate koji su predstavljeni. Vremenom će se njihov jezik poboljšati i oni će postati brži i veštiji u pronalaženju informacija koje žele.
Rešavanje problema
Interaktivne veb stranice i igre pomažu deci da nauče da rešavaju probleme dok prolaze kroz predstavljene izazove kako bi prešli na sledeći nivo. Čak i jednostavno korišćenje uređaja ih čini veštijim u ovome, učeći kako da rešavaju probleme kao što su programi koji ne rade ispravno ili problemi sa konekcijom.
Sve je u umerenosti
Kao i kod bilo čega, previše može biti štetno, a istraživanja pokazuju da je to isto za decu i računare. Evo naših najboljih saveta kako biste bili sigurni da vaša deca izvuku maksimum iz nove tehnologije:
Ograničite vreme ispred ekrana
Svi znamo kako tablet ili mobilni može da spasi život kada pokušavate da organizujete život i obaveze, a vaše dete nastupi sa poznatim „Dosadno mi je!“. Međutim, treba da budemo oprezni i da ograničimo količinu vremena koje provode ispred ekrana. Obezbedite detetu da vreme ispred ekrana bude dobro izbalansirano sa zdravom količinom drugih aktivnosti kao što su vežbanje, igranje, čitanje i ljudska interakcija.
Takođe bi trebalo da se uverite da nemaju previše vremena ispred ekrana u jednom potezu i da su odložili svoj uređaj dosta vremena pre spavanja. Pokazalo se da plavo svetlo koje emituje LCD ekran ometa san, ometajući naše prirodne telesne ritmove, i blokirajući naša tela da stvaraju hormon spavanja koji se zove melatonin.
Interaktivno je bolje nego pasivno
Istraživanja pokazuju da su prednosti tehnologije mnogo veća kada je vreme ispred ekrana interaktivno, a ne pasivno, a koristi su najveće kada se nadgleda, a druga interakcija prati aktivnost, kao što je diskusija.
Sposobnost kontrole onoga što se dešava i izazov za rešavanje stimulisaće njihov mozak omogućavajući im da uč. Za razliku od pasivnih sadržaja gde će samo konzumirati ono što im se pokaže, a ne moraju ništa da rade.
Visok kvalitet sadržaja
Važno je da se pobrinete da vaša deca koriste sadržaj visokog kvaliteta tokom svog vremena ispred ekrana. Studije su zaključile da prekomerno gledanje sadržaja niskog kvaliteta bez nadzora pokazuje negativan uticaj na igru, hobije, san, higijenu i navike u ishrani.
Izlaganje pravoj vrsti sadržaja može se postići kroz brojne mehanizme roditeljskog nadzora kako bi se osiguralo da imate kontrolu nad aplikacijama i igrama koje vaše dete može da preuzme, kao i verzijama potpuno razvijenih aplikacija prilagođenih deci, kao što je YouTube za decu.
Sve aplikacije i programe koristite zajedno uz razgovor sa detetom o vrsti sadržaja koji bi trebalo, a koji ne bi trebalo da gleda, i praćenjem sadržaja koje konzumira.
Bezbedna upotreba
Svi mi više volimo komunikaciju kada se radi o stvarnim ljudima, a isto važi i za tehnologiju. Tehnologija kao što su društvene mreže sada nam omogućavaju da se povežemo sa ljudima koji su nam daleko, tako da mnoge platforme i igre sada uključuju društveni aspekt kako bi sadržaj bio zanimljiviji.
Razgovarajte sa svojim detetom o rizicima razgovaranja i druženja sa ljudima koje ne poznaju i uverite se da razumeju šta da rade ako ga kontaktiraju stranci ili ako se od njega traže lični podaci.
Zaključak
Kada se koristi pravilno, umereno i u kombinaciji sa drugim aktivnostima, upotreba tehnologije može biti od koristi za razvoj vašeg deteta. Ali uz upozorenje da nekontrolisana upotreba ili prekomerna upotreba može izazvati probleme.
Profesionalni programer, edukator i savetnik u polju zaštite na internetu.