Materijal o seksualnom zlostavljanju dece, poznat i kao CSAM (Child Sexual Abuse Material), ima različite zakonske definicije širom sveta. Standardna definicija glasi: CSAM je slika ili video koji prikazuje osobu koja je dete, a koja učestvuje ili je prikazana kao da učestvuje u eksplicitnoj seksualnoj aktivnosti.
U organizaciji INHOPE podstiču sve da otvoreno razgovaraju o CSAM-u, ali često zaboravljamo da su skraćenice i termini kontekstualni. Zato želimo da objasnimo konkretne akronime koji se odnose na seksualno zlostavljanje i eksploataciju dece. INHOPE koristi specifične akronime kako bi razlikovao zlostavljanje, eksploataciju i pripadajuće kriminalne radnje. CSAM se koristi za opisivanje bilo kog seksualno eksplicitnog sadržaja koji uključuje dete.
U nastavku delimo rečnik najvažnijih skraćenica:
CSA: Child Sexual Abuse – Seksualno zlostavljanje dece
CSE: Child Sexual Exploitation – Seksualna eksploatacija dece
CSAI: Child Sexual Abuse Imagery – Prikazi seksualnog zlostavljanja dece
CSEI: Child Sexual Exploitation Imagery – Prikazi seksualne eksploatacije dece
CSEM: Child Sexual Exploitation Material – Materijal o seksualnoj eksploataciji dece
CSAM: Child Sexual Abuse Material – Materijal o seksualnom zlostavljanju dece
Kako se terminologija odnosi na obradu prijava o zlostavljanju?
Prijave o seksualnom zlostavljanju dece širom sveta se obrađuju na različite načine. Terminologija i pravne definicije igraju ključnu ulogu o određivanju šta se može preduzeti u konkretnim slučajevima. INHOPE smatra da je od izuzetne važnosti omogućiti obradu i uklanjanje materijala koji se odnosi na seksualnu eksploataciju dece – čak i onda kada on nije eksplicitno definisan kao nelegalan na nacionalnom nivou. Zahvaljujući podršci Evropske komisije, INHOPE se zalaže za proširenje procesa „obaveštenja i uklanjanja“ i na CSEM (materijal o seksualnoj eksploataciji dece) gde god je to zakonski moguće. Cilj je efikasnija zaštita dece o digitalnom prostoru. Ovaj eksploatacioni materijal može uključivati: sadržaj koji nije zakonski zabranjen, ali je deo serije slika ili videa koje uključuju CSAM, sadržaj koji je štetan za decu, sadržaj koji narušava privatnost dece.
Česta je zabluda da su „zlostavljanje“ i „eksploatacija“ sinonimi. Iako su oba oblika seksualno eksplicitnog sadržaja koji uključuje decu, važno je znati da se ovi pojmovi razlikuju – i da ta razlika ima konkretne pravne posledice. Zato je važno da svi – i pojedinci i organizacije – razumeju i pravilno koriste ovu terminologiju. Naš zadatak je da ove pojmove približimo javnosti, da pojednostavimo njihovo značenje i ukažemo na širi uticaj koji imaju. Moramo objašnjavati, razlagati razlike i koristiti odgovarajuću terminologiju – u cilju efikasnije zaštite dece.
Izvor: https://inhope.org/EN/articles/what-is-csam