Pretraga
Close this search box.

Vreme provedeno na mreži

Vreme provedeno na mreži

Podrška mladim ljudima sa zdravom ravnotežom.

Vreme provedeno pred ekranom je vreme koje provodimo na uređajima sa ekranima, kao što su telefoni, tableti ili laptopovi. Ponekad može postojati zabrinutost da mladi ljudi predugo troše na svoje uređaje, kao i o uticaju koji vreme provedeno pred ekranom može imati na zdravlje i blagostanje.

Saveti za roditelje i staratelje

Razmislite o kvalitetu u odnosu na kvantitet

Istraživanja su otkrila da ne postoji savršena količina vremena provedenog pred ekranom. Prava količina vremena provedenog pred ekranom biće drugačija za sve, a zavisiće od načina života vaše porodice. Umesto toga, korisno je razmišljati o vremenu provedenom pred ekranom u smislu kvaliteta u odnosu na kvantitet. Deca možda uživaju u širokom spektru aktivnosti na svojim uređajima, kao što su domaći zadaci, igre na mreži ili druženje sa prijateljima. Ove pozitivne upotrebe tehnologije zaista mogu da podrže dobrobit mladih ljudi

Pričaj o znacima upozorenja

Postoji mnogo načina da se kaže da li predugo gledate u ekran. Možda su bolne oči, glavobolja, osećaj pospanosti ili nemira, ili potreba za istezanjem. Ovi znaci će biti različiti za sve, a dobro je razgovarati sa svojom decom o ovim znacima, kako biste im pomogli da prepoznaju sopstvene znake upozorenja. Omogućavanje da prepoznaju ove znake može pomoći vašoj deci da počnu da upravljaju svojim vremenskim navikama pred ekranom, sami

Kreiranje, redigovanje i prilagođavanje očekivanja

Kreirajte očekivanja oko vremena provedenog pred ekranom i zajedničkog korišćenja tehnologije. Razgovarajte o tome koliko dugo svako od vas misli da treba da trošite na svoje uređaje, koje granice možete da postavite i kako možete da pomognete jedni drugima da se drže tih ograničenja. Možete da iskoristite Childnet-ovu porodičnu saglasnost da razgovarate i postavite očekivanja. Kada se odlučite koja očekivanja i ograničenja funkcionišu za vašu porodicu, odredite datum pregleda i prilagodite ih kako vaša deca stare.

Istraživanje i korišćenje postavki blagostanja

Mnoge aplikacije i uređaji sada imaju postavke blagostanja kako bi podržali decu i mlade sa zdravim balansom vremena na mreži i van mreže. To bi mogla da budu vremenska ograničenja ekrana, potreba za kodovima za prolaz, funkcije "porodičnog uparivanja" funkcija "ne uznemiravaj" ili onemogućavanje automatske reprodukcije na aplikacijama kao što su YouTube i Netflix.

PODRŽITE RAD CENTRA DONACIJOM

Potreban nam je vaš doprinos da zajedno učinimo svet sigurnijim za svu našu decu.